Za nami I Social Hackathon na Uniwersytecie Łódzkim, „Zadbajmy o miasto”. Spotkanie wzorowane na hackathonach programistów, miało za zadanie wypracowanie nowatorskich pomysłów w obszarze wspólnego kształtowania przestrzeni miejskiej.

Uczestnicy maratonu stanęli przed wyzwaniem zaproponowania rozwiązania określonego problemu społecznego lub potrzeby, wypływających z szeroko pojmowanej problematyki miejskiej. Tematykę pracy uzyskano w drodze konsultacji ze specjalistami i ekspertami od problematyki współtworzenia miast, w szczególności zaś z tymi, które dotyczą Łodzi.

– Problemy zgłoszone zostały wcześniej przez ekspertów oraz przez samych mieszkańców Łodzi. Ważne dla nas było to, żeby pracować na rzeczywistym przypadku i odpowiedzieć na konkretne wyzwania – tłumaczy dr Agata Rudnicka, pełnomocniczka rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni, współorganizatorka wydarzenia.

Spośród kilkunastu zaproponowanych tematów do wyboru, uczestnicy hackatonu wybrali do pracy następujące:

– ograniczona dostępność przestrzeni publicznej dla osób z różnych grup społecznych,

– niska jakość transportu w mieście,

– smog i niska jakość powietrza.

Czteroosobowe drużyny pracowały nad konkretnymi problemami metodą „design thinking” i warsztatową. Generowane rozwiązana adresowane były do konkretnych użytkowników miasta.

– Jesteśmy tu, ponieważ te problemy dotykają również nas. Chcemy zrobić coś dobrego dla nas samych i dla innych. Myślimy o rozwiązaniu problemu do końca, nie ma sensu naklejanie nowych „łatek” do tego co już jest – opowiadają uczestnicy hacaktonu, studenci Wydziału Zarządzania UŁ.

Pod koniec pracy każdy zespół zaprezentował swoje rozwiązania za pomocą filmików nakręconych telefonami i stanął do rywalizacji o tytuł zwycięscy pierwszego społecznego hackathonu. Została nim drużyna, która uzyskała najwięcej polubieni na facebooku CEIN pod publikowanymi filmikami. Efekty prac zespołów zobaczyć można również na stronie CEIN/stronie wydarzenia.

– Każda z drużyn miała bardzo dobre nastawienie i energię do pracy. Było to bardzo motywujące. Toczące się dyskusje potwierdzały potrzebę bliższego przyjrzenia się rzeczywistości miejskiej – tłumaczy dr Rudnicka.

„Social Hackathon – Zadbajmy o miasto” był jednym z nowatorskich wydarzeń odbywających się ramach XIX Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi. Spotkanie zorganizowało Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego, będące łącznikiem pomiędzy uniwersyteckim know-how w obszarze problematyki społecznej z praktyką działania na rzecz społeczności lokalnej.

-„Oddanie” miasta mieszkańcom to ważny element budowania miejsca przyjaznego dla wszystkich, w którym zaspokajane są potrzeby różnych grup. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że warto bliżej przyjrzeć się temu, co w mieście nie działa czy nie spełnia oczekiwań i w angażujący sposób poszukać rozwiązań – podsumowuje dr Rudnicka.

Kino – Galeria Charlie oraz Fundacja Kamila Maćkowiaka dostrzegły potencjał działań koncepcyjnych na rzecz poprawy jakości życia w naszym mieście – postanowiły wesprzeć naszą inicjatywę i przekazać Nam nagrody dla uczestników, za co bardzo dziękujemy!!!

Wideopodsumowanie hackatonu: https://www.facebook.com/uni.lodz/videos/601422806…

Materiał źródłowy: CEIN UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ